Ha azt mondanánk, félévenként egy is sok belőle, csak az állítás fele lenne igaz: ugyanis most már minden hatodik hónapban kettőt kapunk. Két csatornán nézhetjük párhuzamosan a zenés tehetségkutatókat, ahol három havonkénti váltásban kikiáltják az év hangját, férfi-női előadóját, és megannyi értelmetlenül kreált posztot, amelyeket senki nem vesz komolyan.
A tehetségkutatókat mindenki szidja, senki nem érti, miért jön újabb és újabb, mégis sokakat szögez a képernyő elé. Aki nézi, az persze előbb-utóbb véleményt formál, utálkozik és megszeret, és ha már ott ül, akkor egye fene, szavaz is. Mégis úgy érzem, egyre kevesebben hiszik el, hogy bármiféle karrier vár az aktuális sztárokra. A kiábrándult tömegek persze így is követik a műsort, hiszen a tévében nincs más, zenét hallgatni meg jó: így ez marad.
Nem véletlen azonban, hogy újabb és újabb formátumok kerülnek műsorra. Muszáj ugyanis valamivel az egyre unalmasabbá váló, megszokott, elejétől végéig ismert forgatókönyvet kicsit megfűszerezni, ellenkező esetben csak fogy, és fogy a nézettség.
Az új külső, szerkezet, zsűri, műsorvezető az első adásra leültet: akkor pedig már meg is érint egy szegény sorsú, gyönyörű arcú, vagy egzotikus tájról érkező versenyző, és huss! A következő hat hónapodban minden péntek esti programot lemondasz, vagy minimum olyan kocsmába szervezed, ahol van tévé, és nem ciki énekeseket nézni…
Mégis a tehetségkutatók legmulatságosabb következménye, ahogy a nézővel kiismertették saját pszichológiája működését, ami ellen így is képtelen bármit tenni. Évek óta tömegek ismételgetik a kérdést felháborodva a tévé előtt, a rajongói oldalakon: „miért kell mindig a legelesettebbnek nyerni, a legtehetségesebb helyett?”, és miközben szidják a tábort, ahova tartoznak – a „szavazókat” – újra és újra beválik a jóslat.
De még mindig jobban járnak, ha tehetséges emberek miatt idegeskednek, és költik rájuk a keresetük felét, mint amikor a Villákban és Házakban tespedő, még a celeb titulust is indokolatlanul birtokló kedvenceket nézeti velük a jó öreg kereskedelmi uradalom.